Link dobry na Wielki Post
W okresie Wielkiego Postu mamy sporo możliwości, by dokonać wielkich zmian. Jak daleko sięgam pamięcią, to od momentu uwierzenia w Chrystusa, stałem się wielkim zwolennikiem tego okresu w liturgii. Piękne i bogate w treści nabożeństwa, rekolekcje dedykowane praktycznie dla każdej grupy wiekowej czy stanu w Kościele, wszystko to sprzyja wyciszeniu i zbliżeniu do Boga. Oprócz wspomnianych tu praktyk religijnych, warto w tym pięknym czasie sięgnąć po odpowiednią lekturę. I tu chciałbym Wam coś polecić.
Ponad trzydzieści lat temu, wpadła mi w ręce mała książeczka, na którą składa się 999 krótkich rozważań na takie tematy jak m.in. modlitwa, pokuta, Kościół, pokora czy powołanie. Ich autorem był pochodzący z Hiszpanii św. Josemaría Escrivá de Balaguer. Dopiero po wielu latach dowiedziałem się, że założył owiane tajemnicą „Opus Dei”. Dla jasności dodam, że nie jestem członkiem tej wspólnoty, co nie stoi na przeszkodzie, by wczytywać się w pisma ich założyciela i budować swoją religijność na jego przesłaniu. Książka nosi tytuł „Droga”. Swoje rozważania napisał w formie odpowiedzi na pytania, a czytelnika stawia w roli pytającego. Może podam jakiś przykład. Weźmy myśl nr 90:
„Mówisz, że nie umiesz się modlić? – Stań w obecności Boga, a gdy tylko wypowiesz słowa: „Panie, nie umiem się modlić!”, bądź pewien, że już zacząłeś modlitwę”
Łatwo dostrzec bezpośredniość i prostotę przekazu, co stanowi dodatkowy atut tej książki. Escrivá całe swoje życie kapłańskie poświęcił na przekazywanie często skomplikowanych prawd teologicznych, ludziom bez wykształcenia teologicznego realizującym swoje powołanie chrześcijańskie w różnych zawodach i różnych uwarunkowaniach kulturowych. Zatem zadbał o to, by był to przekaz ogólnodostępny, prosty i uniwersalny. Święty Josemaría był nie tylko świetnym pisarzem, ale i mówcą, o czym możecie się przekonać oglądając krótki filmik z jego konferencji, zamieszczony u dołu wpisu. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz w ciemno kupować książki, a jedynie odwiedzić stronę zawierającą jego pisma. Wszystko jest darmowe, przejrzyste i proste w obsłudze, nawet dla osób, które (podobnie jak ja) nie są biegłe w kwestiach komputerowych.
„Droga” była pierwszą jak się później okazało z trzech książek napisanych w tej formie. Kolejne to „Bruzda” i „Kuźnia”. To nie książki, które się czyta od deski do deski, bo warto się nad niektórymi przemyśleniami zatrzymać nieco dłużej, a nawet poszukać tematów, które w tej chwili szczególnie nas interesują lub dotyczą.
Link do strony z teksami świętego: